sobota, 15 września 2012

Kwas foliowy - co to i po co?

Starając się z mężem o dzidziusia, już od lutego br. brałam kwas foliowy, gdyż ogólnie wiadomo, że jest on potrzebny w pierwszych miesiącach rozwijającego się płodu.


W ciążę zaszłam dopiero w sierpniu, więc teoretycznie niepotrzebnie kwas brałam tyle miesięcy. Okazuje się że jednak nie, bo kwas foliowy to sama dobroć.

Co to jest kwas foliowy?
Kwas foliowy to witamina B9, która ma unikalne właściwości.
Kwas foliowy jest niezbędny do: 
- powstawania krwinek czerwonych,
- syntezy kwasów nukleinowych,
- reguluje rozwój komórek nerwowych,
- jest potrzebny wszędzie tam, gdzie komórki organizmu dzielą się, czyli przy gojeniu ran, budowie mięśni,
- wpływa także na prawidłową funkcję układu nerwowego, przewodu pokarmowego, narządów płciowych, krwinek białych,
- pobudza prawidłowy wzrost organizmu.

Związki kwasu foliowego są bardzo rozpowszechnione w naturze. Występują one w tkankach wielu roślin i zwierząt, zwłaszcza w zielonych warzywach (brokuły, brukselka, szpinak, kapusta włoska, szparagi i sałata), w suchych nasionach strączkowych (fasola, soja i groch), w owocach cytrusowych oraz w wątrobie i drożdżach.

W początkach lat osiemdziesiątych wykazano, że podawanie kwasu foliowego lub witamin grupy B kobietom w okresie przedkoncepcyjnym oraz w pierwszych tygodniach ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia WCN w rodzinach ryzyka genetycznego.

Znaczenie kwasu foliowego w okresie przed i w ciąży
W pierwszych tygodniach ciąży jego rola jest związana z rozwojem i kształtowaniem się płodu - a zwłaszcza jego układu nerwowego, mózgu i rdzenia kręgowego. Jeżeli przed ciążą i na jej początku poziom kwasu foliowego w organizmie kobiety był odpowiedni, może to znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia u dziecka wad wrodzonych.

Aby być jednak pewną, że dostarczamy organizmowi odpowiednią ilość kwasu foliowego, najprościej jest przyjmować tabletki z witamina B9, jeśli tylko jest jakaś szansa na zajście w ciążę.
Ja zażywam Folik:
Niedobór kwasu foliowego
Zbyt mała ilość kwasu foliowego powoduje przede wszystkim powstawanie ciężkich zaburzeń rozwojowych u płodu (wada cewy nerwowej). Niedobór spowalnia też syntezę DNA i podział komórek. Osłabia wchłanianie się substancji pokarmowych z przewodu pokarmowego (i wywołuje biegunkę). Także nadpobudliwość i trudności w zasypianiu może być efektem niedoborów tej witaminy.

Czy może być go za dużo?
Kwas foliowy w zalecanej dawce ( 0,4 mg kwasu dla przyszłej mamy) można brać długo, najwyżej lekki nadmiar wysiusiamy. Jednak spożycie dzienne 15 mg kwasu foliowego może powodować zaburzenia układu nerwowego i pokarmowego (tworzą się folacyny w moczu) i alergiczne odczyny skórne.
 

informacje z:
http://zdrowiewkrakowie.pl/artykul/kwas.foliowy.dla.przyszlej.mamy
http://kobiety.kwasfoliowy.pl/serwis.php?s=1479
http://www.kwasfoliowy.pl/serwis.php?s=295

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za Twój komentarz i za poświęcony czas.
Każdy komentarz jest dla mnie bardzo ważny, zarówno ten pozytywny jak i ten negatywny. Pamiętaj jednak, jeżeli chcesz napisać coś negatywnego, zastanów się najpierw czy poprzez ten komentarz nie obrazisz osób trzecich. Bardzo proszę o nie ubliżanie, nie wyzywanie i nie wyśmiewanie się z nikogo.
Na każdy komentarz-pytanie staram się odpowiedzieć.
Zawsze wchodzę na blogi osób, które komentują moje posty.

Pozdrawiam
Arkana Urody i Wdzięku